Čeština (Česká republika)Deutsch (DE-CH-AT)
Home Informační centrum Rokytnické pozoruhodnosti Dvoračky

Dvoračky

 Horská bouda Dvoračky leží na křižovatce turistických cest pod Lysou horou a Kotlem. Kolem Dvoraček stoupá Česká cesta, jedna z nejstarších stezek známá už v 10. století.

Dvoračky (Dvorská bouda, Hoffbaude) byly založeny roku 1707 rodinou Schierovou jako horská zemědělská usedlost s chovem dobytka na okolních loukách. V březnu 1893 usedlost vyhořela a spáleniště koupil hrabě Harrach, který zde postavil horský hostinec. Dvorská bouda byla navštěvována v létě i v zimě a v únoru 1902 zde bylo pořádáno 7. Mistrovství Čech v lyžování. Při pozemkové reformě v r. 1921 přešla Dvorská bouda do rukou státu a byla pronajata české rodině Puhonných, která ji později odkoupila.

Mezi nejvzácnější hosty, kteří se zapsali do pamětní knihy, patřil president dr. Eduard Beneš s chotí Hanou, kteří často jezdili do Krkonoš. Před válkou i v roce 1945 trávili na Dvoračkách volné chvíle oddechu.

Dvoračky a spáleniště po vyhořelé sousední usedlosti Štumpovka koupila v roce 2000 rodina Starých. Ta nejprve opravila po totalitním režimu zdevastovanou horskou boudu Dvoračky a 26.12.2008 otevřela i nově postavený horský hotel Štumpovka. Dnes slouží Dvoračky jako ubytovna a Štumpovka jako hotel s restaurací. Otevřeno je 365 dní v roce.

Doporučujeme ochutnat pečivo z vlastní pekárny.

 
Počásí v regionu
Banner
Website CMS Joomla

Joomla Extensions Directory Listing